Novinky
13.05.2015
NEPODCEŇUJTE PRAVIDELNÝ PREVENTIVNÍ SERVIS
Vážení zákazníci, milovníci kávy, stejně jako automobil nestačí jen umývat a vysávat, ale občas je potřeba vyměnit brzdové destičky a nebo olej, i ... číst celé
13.03.2020
JAK VYBRAT FILTRAČNÍ KONVICI NA VODU
        Jak vybrat filtrační konvici Nechcete utrácet za balenou vodu a současně rádi prospějete přírodě i svým domácím spotřebičům? Život bez v... číst celé
24.05.2013
ZÁRUČNÍ A POZÁRUČNÍ SERVIS KÁVOVARŮ
Otevřeli jsme pro Vás první specializovaný servis kávovarů na Vysočině. Zajišťujeme pozáruční opravy značek Siemens, Bosch, Saeco a Jura. Jsme auto... číst celé
Zobrazit všechny novinky

 

 

 

 
 

 

 

U NÁS V PRODEJNĚ

MŮŽETE PLATIT I PLATEBNÍ KARTOU


 1. Úvod
 2. SERVISNÍ CENTRUM
 3. Jak doma pečovat o kávovar

 

Jakou pravidelnou údržbu kávovarů byste měli provádět vy?

 

ČIŠTĚNÍ KÁVOVARU

Kávovary Jura

Díky pevnému usazení spařovací jednotky a jejímu automatickému čištění není třeba z kávovaru nic vyjímat a samostatně oplachovat nebo čistit. Na Vás je užít si vynikající kávu, o vše ostatní se postará Váš kávovar Jura.

Ostatní  kávovary (Nivona, Siemens, De Longhi,…)

Spařovací jednotka je vyjímatelná. Vypněte Váš přístroj a dle pokynů v návodu spařovací jednotku vyjměte. Opláchněte ji pod studenou vodou a důkladně odstraňte zbytky kávových usazenin.

U kávovarů De Longhi zkontrolujte, aby jednotka nebyla zatuhlá a lehce se dalo zamáčknout spařovací sítko. Doporučujeme alespoň jednou za tři měsíce jednotku preventivně nechat odborně promazat v servisu (stačí donést pouze spařovací jednotku). Spařovací jednotku následně nechte oschnout mimo přístroj a následně ji teprve vraťte zpět. Toto mechanické čištění doporučujeme provádět alespoň jednou měsíčně.

Automatický čistící program (mimo kávovarů De Longhi)

Inteligentní elektronika hlídá nutnost čištění a včas Vás požádá o vhození čistící tablety se kterou se následně provede čistící program automaticky. Podle typu kávovaru a intenzity jeho používání se čištění pomocí čistící tablety provádí zpravidla jednou za 180-240 připravených káv.

Pro čištění používejte pouze výrobcem doporučené čistící tablety. Tyto tablety jsou optimalizované pro automatické kávovary a rozpouští mastnotu z kávy. Váš kávovar je vybaven speciálním automatickým programem na čištění, který s těmito tabletami pracuje. Aktivaci čistícího programu provedete buď z menu přístroje nebo na vyzvání přístroje, obvykle dlouhým stiskem proplachového tlačítka.

Asi po 3000 udělaných porcích kávy nebo dvou letech provozu doporučujeme nechat Váš kávovar odborně vyčistit v našem servisním středisku. Součástí této péče je kompletní vyčištění Vašeho kávovaru včetně spařovací jednotky, vyčištění mlýnku, výměna důležitých těsnění…

NAŠE DOPORUČENÍ:

 • používejte pouze originální čistící tablety. Jejich složení i doba rozpouštění jsou optimalizovány pro automatický čistící program Vašeho kávovaru. Originální tablety také nepoškozují silikonová těsnění vě Vašem kávovaru.
 • čištění je možné u Vašeho kávovaru vyvolat také manuálně. Mimořádné čistění Vašeho kávovaru doporučujeme provést, pokud jste například použili nekvalitní či příliš jemně mletou kávu.

 

DEKALCIFIKACE KÁVOVARU

Pokud nepoužíváte v kávovaru filtrační patrony, pak dochází, v závislosti na tvrdosti Vaší vody, k postupnému usazovaní vodního kamene v topném systému Vašeho kávovaru. Tyto usazeniny mohou mít za následek horší průtok a nižší ohřev vody.

Většina moderních kávovarů disponuje inteligentní elektronikou, která včas upozorní na nutnost odvápnění Vašeho kávovaru. Díky automatickému programu je vše provedeno automaticky. K odvápnění jednotlivé značky doporučují buď tablety, roztok a nebo prášek na odstranění vodního kamene. Tyto přípravky jsou optimalizované pro automatické kávovary a jejich odvápňovací programy. Značkový přípravek účinně odstraní vodní kámen a je bez vedlejších účinků pro Váš přístroj.

Tablety a prášek se obvykle (v závislosti na typu přístroje) rozpustí v 0,6 litrech horké vody. Na jedno odvápnění použijte 2 až tři tablety v závislosti na tvrdost vody a nebo alespoň 40g odvápňovacího prášku. Vzniklý roztok nalijete do nádržky na vodu Vašeho kávovaru a aktivujete odvápňovací program. U většiny kávovarů se dekalcifikační program spouští přímo z menu přístroje, nebo dlouhým stiskem dekalcifikačního tlačítka při vypnutém přístroji (platí většinou pro starší modely). Přesný popis najdete v návodu k Vašemu kávovaru.

NAŠE DOPORUČENÍ:

 • Pro rozpuštění tablet nebo prášku použijte teplou vodu (600ml). Účinnost roztoku bude vyšší. Používejte výhradně originální přípravky, které nepoškodí Váš kávovar.
 • Doporučujeme preventivně udělat odvápnění Vašeho kávovaru asi jednou ročně i v případě, že využíváte filtry. Filtr nejprve deaktivujte. Teprve pak půjde automatický program na odvápnění spustit.
 • Pokud provádíte odvápnění, nezapomeňte z nádobky na vodu vyjmout filtr. Po dokončení programu filtr opět vložte do nádobky a v menu jej aktivujte.

 

FILTRY PRO KÁVOVAR

Filtry Claris pro kávovary Jura, Nivona a Melitta

Claris filtr byl vyvinutý speciálně pro I.P.W.S.C kompatibilní kávovary. Claris filtr změkčuje vodu, odfiltruje chlór a těžké kovy. Tím chrání Váš kávovar, prodlužuje jeho životnost a zlepšuje chuť kávy. Nepotřebuje další příslušenství, ani místo. Nasazuje se přímo do vodní nádržky. Claris filtr je aktivní na 50 litrů vody (cca. 350 porcí), nebo 2 měsíce. Jeho výměna je jednoduchá a rychlá. Claris filtr je plněný organickými látkami, neobsahuje žádné chemické látky.

Žijete-li v oblasti s tvrdostí vody nad 10° dH, odporučujeme vodu, ktorou používáte na přípravu kávy "změkčiť" (odstranit složky, které vytváří vodní kámen). Je-li voda príliš tvrdá, nedosáhneme plné aróma espresso kávy a usazeniny z vodního kamene zkracují životnost Vašeho kávovaru.

Claris filtr je účinný pro 50 litrů vody (to je asi 350 káv - kávovar Vám automaticky signalizuje nutnost jeho výměny), anebo po dobu 2 měsíců. Jeho výměna je velmi rychlá a jednoduchá. Nepoužívejte filtr v kávovaru déle než dva měsíce a nejpozději po 2 měsících jej vyměňte. V opačném případě by hrozilo zanesení kávovaru vodním kamenem. Pozor! Váš kávovar bude signalizovat nutnost výměny po 50litrech spotřebované vody, neumí však signalizovat nutnost výměny po uplynutí 2 měsíců. Pro zapamatování data vložení filtru použijte otočný volič na přítlačném krytu filtru v nádobce na vodu.

Při použití filtrů Claris je nutné v menu Vašeho kávovar aktivovat použití filtrů. Kontrolou dobře založeného filtru a jeho správné aktivace je, že po jeho výměně kávovar automaticky provede jeho proplach asi 0,5 l vody.

 

NAŠE DOPORUČENÍ:

 • Filtrační patronu vyměňujte nejpozději každé dva měsíce, nebo na vyzvání kávovaru dříve. Jedině tak zajistíte správnou účinnost filtrace a zamezíte usazení vodního kamene v přístroji.
 • Pokud provádíte odvápnění, vyjměte filtr z nádobky na vodu a po ukončení odvápňovacího programu filtr opět instalujte.
 • V oblastech s velmi tvrdou vodu doporučujeme při používání filtrů nejméně jednou ročně provést preventivní odvápnění kávovaru Jura pomocí odvápňovacích tablet.

 

ČIŠTĚNÍ KAPUČINÁTORU

Čištění kapučinátoru lze provádět snadno pomocí horké vody. I zde existuje precizní řešení pomocí čistícího roztoku pro kapučinátor. Čištění Vám tak nezabere více než 2 minuty.

Použitím čistícího roztoku pro Cappuccino nejen dokonale odstraníte zbytky mléka a tuku v kapučinátoru, ale hlavně výrazně zvýšíte účinnost napěňování mléka.

 

Pro důkladné vyčištění použijte 15-20ml roztoku rozpuštěného v 200ml vody. Následně buď aktivujte automatický program pro čištění cappuccino trysky, nebo nechte čistící roztok napěnit, stejně jako napěňujete mléko. Nezapomeňte proplach následně opakovat s čistou vodou.

NAŠE DOPORUČENÍ:

 • Pokud kapučinátor proplachujete po každém použití vodou, doporučujeme provádět čistění čistícím roztokem nejméně jednou týdně v závislosti na intenzitě používání Vašeho kávovaru.
 • Pro dosažení vysoké kvality mléčné pěny, doporučujeme pravidelně měnit ventilek kapučinátoru.

 

PÉČE O MLÝNEK KÁVOVARU

Příprava kvalitního espressa začíná u správného namletí kávy. Většina moderních kávovarů využívá ve všech svých kávovarech precizní konické mlýnky s volitelnou hrubostí mletí. V mlýnku nedoporučujeme používat nekvalitní, aromatizované či karamelizované kávy. Před dosypáním čerstvé kávy do zásobníku doporučujeme vytřít zásobník papírovým kapesníkem a tím zamezit usazovaní a žluknutí olejů a mastnoty, které jsou v kávě obsaženy.

Vždy po 1-2 letech provozu (v závislosti na intenzitě používání i častěji) je vhodné nechat mlýnek servisně vyčistit od usazenin staré kávy. Současně s tím je v našem servisním středisku provedena kontrola ostrosti mlecích kamenů. Čistý a kvalitně seřízený mlýnek na chuti espressa rozhodně poznáte.

Pokud používáte ve Vašem kávovaru mletou kávu, je třeba využívat kávu, která byla namleta pro použití v automatických kávovarech. Obecně lze říci, že je to nepatrně hrubší stupeň mletí než se užívá v pákových kávovarech.

NAŠE DOPORUČENÍ:

 • Před dosypáním kávy vytřete prostor zásobníku suchým papírovým kapesníkem. Ze stěn zásobníku tak odstraníte starou mastnotu z kávy.
 • Nikdy nepoužívejte karamelizovanou kávu. Kávová zrna této kávy jsou potažena vrstvou karamelizovaného cukru, což způsobí zalepení mlýnku i vnitřního prostoru kávovaru.
 • Pro odstranění starých kávových zrnek ze zásobníku kávovaru můžete použít vysavač.

 

PRAVIDELNÁ SERVISNÍ PROHLÍDKA

Výrobci kávovarů doporučují, pro zajištění dokonalé kvality připravované kávy, provádět u svých kávovarů pravidelné servisní prohlídky. Tyto servisní kontroly jsou doporučovány vždy po 3 - 5 tisících porcích udělané kávy nebo vždy po 2 letech provozu Vašeho přístroje.

Váš kávovar je při této servisní prohlídce v našem servisním středisku zkontrolován a provede se kompletní vnitřní vyčištění přístroje, kontrola těsnosti a tlaku, výměna nejvíce namáhaných těsnění, revize spařovací jednotky a výměna těsnění ve spařovací jednotce, vyčištění a správné nastavení mlýnku... V případě závažnější závady na Vašem kávovaru, která není kryta pravidelnou servisní prohlídkou Vás budeme samozřejmě kontaktovat a podrobně Vás seznámíme s možným řešením opravy. Zpět se Vám tak vlastně vrátí téměř nový, perfektně nastavený a vyčištěný kávovar.

Pravidelná servisní prohlídka stojí dle značky většinou do 3000 Kč vč. DPH. A pokud se pro ni rozhodnete, stačí nás kontaktovat. Váš kávovar si u Vás vyzvedneme a po jeho prohlídce a provedení všech servisních prací Vám jej opět dopravíme až k Vám domů (doprava kávovaru je zpoplatněna částkou 200Kč/cesta vč. DPH). Obvykle je přístroj zpět u Vás do 10 pracovních dní. Spolu s přístrojem obdržíte jako pozornost také exklusivní kávu Grand Café.

Tímto pravidelným servisním čištěním pomáháte nejen výrazně zlepšit kvalitu a chuť připravované kávy, ale i významně zvyšujete životnost Vašeho kávovaru. Servisní prohlídka může být také vhodným doplňkem při prodeji Vašeho kávovaru, protože tím dáváte jistotu, že Váš kávovar je v bezvadné kondici.

Více konkrétních informací a přesné instrukce pro údržbu Vašeho kávovaru najdete v českém tištěném návodu, který je vždy součástí přístroje. S důvěrou se také můžete kdykoli obrátit na naši zákaznickou podporu.

 


 

 

 

Podporujeme:

HC DUKLA Jihlava

2008-2020 Cavego servis s. r. o.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz